מערכת טיפול לשפכי רפת חפץ חיים UFT solid upflow.jpg

UFT Solid
controlled gravitational sedimentation

Step 2.

Dairy farmers face increasingly complex challenges that hinder the possibility of foresight and long-term investment. UFT Solid overcomes this problem with a simple, intelligent system for pre-treatment of dairy farm effluent. 

UFT solid

A modular, controlled sedimentation system for removing suspended solids and organic load (TSS and COD). The system is built around a gravitational sedimentation complex with a unique flow process that removes approximately 90% of total TSS and 50% of total COD. 

upflow UFT solid מתקן מודולרי שיקוע לטיפול קדם בשפכי רפת.png
מערכת סינון ושיקוע לשפכי הרפת upflow עוזי דובלין 7.jpeg

Additionally, the insights gained by Up-flow in the years-long R&D process for the UFT Solid system are also applicable to the simple upgrade of any existing dairy farm runoff tanks, without the need for high initial investment by the client.

Benefits

  • Removes ~90% of total TSS

  • Removes ~50% of total COD

  • No chemicals used

  • High cost-benefit ratio

Projects
Dublin farm project, Ramat Tzvi
1/10

"

בחרתי לעבוד עם רותם ואודי כיוון שזיהיתי מהנדסים שלומדים ומתפתחים כל הזמן. המערכת שהתקינו ברפת שלי נבנתה ביסודיות עם ירידה לפרטים הקטנים כמו שאני עצמי מעריך. כמובן שאמליץ על השירות שלהם בחום לכל מי שמבקש לבחון פתרון בשלבים של בעיית השפכים ברפת.

עוזי דובלין - רמת צבי

Kibbuts Heftziba dairy farm project
1/14

"

אני רוצה לשבח את אפ-פלו על המתקן לטיפול בשפכי הרפת, המקצועיות של המהנדסים והשירות הזמין. חבר'ה טובים. שמח שבחרתי לעבוד איתם.

מומי כהן - מנהל רפת חפצי בה

Kibbuts Hafetz Haim dairy farm project
1/8

"

אני ממליץ בחום על אפ-פלו.

נדרשנו לפתור את בעיית השפכים ברפת ואפ-פלו התאימו עבורנות פתרון נכון ובמחיר משתלם. לאחר כחודש של הרצת המערכת, עלינו על המסלול, המתקן עובד מצויין ואני מרוצה מאוד מהאנשים ומהשירות הזמין.

 

שמאי - מנהל רפת חפץ חיים

Kibbuts kfar gil'adi dairy farm project
1/10

"

אני רוצה לציין לטובה את היכולת של upflow להבין את הצורך, לאפיין ולספק את המוצר המתאים ביותר עבורנו לטיפול בשפכי הרפת. תודה על העבודה וההשקעה הרבה בכל הפרויקט.

 

עומרי זלצר - מנהל רפת כפר גלעדי

Kibbuts Ein Zurim dairy farm project
1/7
Hakfar Hayarok dairy farm project
1/16